דבק הוא תערובת כימית המשמשת להדבק משטחים בכל ענפי הבניה והיצירה השונים. קיימים סוגים שונים של דבקים, מדבקים רגילים לשימוש על חומרים קלים ועד דבקים חזקים במיוחד המסוגלים להדביק מתכות וברזלים.

דבקים

 

בבחירת הדבק חשוב לשים לב לאילו חומרים הוא מיועד על מנת לבחור בסוג היעיל ביותר למשטחים הנבחרים. כשניגשים לבחירת הדבק חשוב להכיר את הסוגים השונים הקיימים בתעשייה:

דבק לבן PVA

דבק לבן רגיל הוא דבק לשימוש כללי ומיועד לכל צרכי ההדבקה היומיומיים. הוא משמש

להדבקת חומרים המצויים בכל בית כמו, נייר. עץ ויצירה.

דבק אפוקסי

דבק אפוקסי הוא דבק חזק במיוחד המיועד לשימוש על רוב החומרים המצויים בתעשייה, גם החזקים ביותר כמו עץ, אבן, זכוכית ומתכת. ייחודו של דבק האפוקסי ביכולת שלו להתייבש ללא אויר אלא באמצעות מקשה כימי מיוחד ולכן ניתן להשתמש בו בכל מקום ועל כל משטח. לדבק האפוקסי בידוד חשמלי מעולה והוא נפוץ מאד בתעשיית מכשירי החשמל והנדסת המכונות.

דבק חם

דבק חם הוא דבק נוזלי המתקשה בקירור. השימוש בו נעשה דרך אקדח מיוחד הממיס את הדבק המוצק, הופך אותו נוזלי ובכך מאפשר פיזור אחיד של הדבק על המשטח הרצוי. עם התקררותו הדבק מתייבש ומתמצק. דבקים חמים משמשים בעיקר בתעשיית האריזות, העץ והאלקטרוניקה.

דבק אנאירובי

דבק אנאירובי הוא דבק אקרילי שהופך מוצק במגע עם מתכות ובחוסר חמצן. הוא עמיד בטמפרטורות גבוהות מאד ולחומרים כימיים שונים כמו שמנים ודלק. תכונותיו הופכות אותו  ליעיל במיוחד לשימוש בצירים והברגות. הדבק משמש לאיטום הרווחים בין הבורג לציר ובכך מחזק את עמידות הציר לזעזועים.

דבק PVC

בשנים האחרונות הפך הPVC  לאחד החומרים הנפוצים ביותר בתעשייה. הוא חומר נח מאד לאיבוד ולכן משמש תחליף לחומרים בעלי תכונות קשות כמו עץ או בטון ומשמש לציפויים פנימיים וחיצוניים בענף הבנייה. ה- PVC  הוא גם חומר נפוץ מאד בבניית צנרת ביתית או צנרת לבריכות לשחייה לכן בשימוש בחומר חשוב להשתמש בדבק המיועד המיוחד לPVC  שהוא דבק עמיד למים ועומד בתקן הבריאותי למגע עם מי שתיה.