עשה זאת בעצמך: חידוש דק בימי הקיץ

אם הדק בביתכם הוא חיצוני וחשוף לשמש ולפגעי מזג האוויר – עליכם לבצע טיפול וחידוש של הדק אחת לחצי שנה עד שנה, ועדיף לבצע חידוש דק בעונת הקיץ ורגע לפני שהחורף מתחיל ומביא עימו גשמי ברכה.

ישראלים רבים השקיעו ברצפת דק בבית ובחצר הפרטית, הדק הפך למשטח פופולרי ואהוב במיוחד בבתים פרטיים ובגינות נוי, והמשטח מבטיח מראה כפרי ויוקרתי, אווירה נעימה ויתרונות רבים נוספים.

כאשר מתכננים חידוש דק בשיטות עשה זאת בעצמך (ע.ז.ב) יש לאבחן את סוג העץ. את רצפת הדק מכינים משני סוגי עץ פופולריים: אורן ואיפאה. עץ אורן נחשב לפופולרי מאוד בגלל מחירו הזול והגוון הבהיר אך הוא רגיש לפגעי מזג האוויר, לעומת עץ איפאה הנחשב לעץ קשה ועמיד שמחירו גבוה בהרבה, זהו עץ עמיד לאורך שנים בגוון כהה, עשיר ועמוק.

פרויקט עשה זאת בעצמך לחידוש הדק מתחיל בתכנון העבודה ובארגון החומרים והציוד הנדרשים למלאכה. את הציוד והחומרים ניתן לרכוש באתר של חברת אלרם, החברה משווקת חומרי ניקוי לדק באיכות גבוהה מתוצרת מותגים מובילים כמו WOLMAN, דבקים, חומרי איטום, צבעים ושמנים איכותיים לחידוש הדק. מומלץ לחדש את הדק בעזרת חומרים ייעודיים ובהתאמה לסוג העץ ומצב הדק.

מהם היתרונות של חידוש דק?

חידוש דק בימי הקיץ

הדק חשוף לקרני השמש ולפגעי מזג האוויר כמו גשם, רוחות חזקות, אבק ושומנים הנישאים באוויר ועוד. הדק משמש את הדיירים כל ימות השנה, הם הולכים על הרצפה הנוחה והנעימה, גוררים רהיטים, משחקים וכו'. לכן, הדק סובל מבלאי טבעי, העץ מתכווץ ומתרחב בהתאם לשינויי האקלים, וללא טיפול נכון ובזמן קורות העץ עלולים לקבל כיפוף, העץ עשוי לסבול מריקבון בגלל חדירת מים, והעץ חשוף גם לבעיות עובש, פטריות, טחב ומזיקים שונים כמו טפילי עץ.

לחידוש הדק בשיטות עשה זאת בעצמך יש יתרונות משמעותיים כגון:

 • שמן דק מונע חדירת נוזלים לעומק העץ, כך מונעים בעיות רטיבות, התנפחויות של העץ, עובש, פטריות וטחב.
 • חידוש הדק מבטיח מראה טבעי ויוקרתי לאורך זמן.
 • יישום חומרים איכותיים על רצפת דק מונע שריטות וסימני גרירה ונעליים.
 • מראה טבעי עם או ללא ברק, בהתאם להעדפות שלכם.
 • החידוש מונע פיצוצים וסדקים בעץ.
 • החידוש נועד לשימור הדק לזמן רב, זהו פתרון יעיל יותר לעומת צביעה בלבד של הדק.

אילו חומרים מומלצים יש לחידוש דקים?

לכה לעץ לשימוש חוץ + שמן דק לאיפאה

החומרים המומלצים ביותר לצורך חידוש דק בשיטות עשה זאת בעצמך הם:

שלבים לחידוש נכון ומקצועי של רצפת דק

חידוש דק

חידוש דק מתחיל בהכנות, יש לרכוש חומרים מתאימים וכלי עבודה בהתאם לצורך. חשוב לנקות היטב את הדק באמצעות חומרי ניקוי ייעודיים כמו מסיר צבע Deck Strip, חומר ניקוי Deck & Fence, Deck Brite לניקוי והברקת הדק, וכדאי להשתמש במטאט ניקוי ייעודי של Wolman.

לאחר הסרת כתמים, צבע ישן וקילופי צבע מומלץ לבצע ליטוש קל ולהסיר שכבות של עץ מתפורר ורקוב. כדאי לנקות את הדק בחומרים ייעודיים, אפשר גם לבצע ליטוש במלטשת חשמלית.  לאחר ייבוש חומרי הניקוי מיישמים חומרים לגימור יוקרתי ואיכותי של הדק. אם הדק במצב טוב ניתן להסתפק בלכה אך עדיף לשמן את העץ בשמן דק איכותי. כדאי לבחור שמן דק עם הגנה בפני קרינת UV ובפני מזיקים, ומומלץ ליישם שתי שכבות, כאשר יש ללטש קלות את הדק לפני יישום השכבה השנייה של השמן.

טיפים לחידוש דק בשיטות ע.ז.ב

 • מומלץ לרכוש חומרי ניקוי איכותיים וייעודיים לדק.
 • חשוב ליישם שמן ולא להסתפק בלכה.
 • קל יותר לעבוד עם שמן על בסיס אמולסיה הכולל ווקס.
 • ניתן להרטיב קלות את הדק לפני מריחת החומר.

חסר לך מידע?

רק צריך למלא את הטופס

והצוות שלנו ישמח לתת לך ייעוץ

  חסר לך מידע?

  רק צריך למלא את הטופס

  והצוות שלנו ישמח לתת לך ייעוץ