חידוש צבע לדק – עשה זאת בעצמך

פגעי מזג האוויר, גשם, לחות, שמש ישירה מותירים את רצפת הדק שפעם הייתה מבריקה וחיונית לאפורה, מוכתמת וזקוקה נושאות לחיים חדשים. ניקוי בחומר מקצועי ושימון בשמן דק איכותי יבטיחו תוצאות יפות ויעניקו עמידות גבוהה בפני מים וקרינת UV.

חידוש דק , צבע לדק - לפני חידוש דק , צבע לדק - אחרי
Before & After

 

ברוב המקרים אינכם חייבים להיעזר במומחים כדי לחדש את רצפת הדק שלכם. עקבו אחר ההוראות הפשוטות והשלבים הבאים ותוכלו לשמור על רצפת הדק שלכם חיונית ויפה לאורך שנים.

השלב הראשון: מה מצב העץ?

השלב הראשון בחידוש דק הוא לאבחן את מצבו של העץ. שימו לב אם על העץ ישנם כתמים ואם כן בדקו אילו. ישנם סוגים שונים של כתמים וזיהוי שלהם יעזור לדעת באילו פעולות יש לנקוט כאשר מכינים את העץ. הכתמים שעל העץ יכולים להיות קשים כקלים, כתמים שמנוניים, עץ שהאפיר, אבנית, כתמים מצמחים, לשלשת ציפורים, אבק, חלודה כל אלו ועוד אלו הם כתמים אופייניים. כמו כן אפשרי שעל העץ יהיו שאריות של שמן דק ישן, צבע דק או חומרים אחרים שיושמו עליו בעבר. שמנים לדק מהסוג הטוב והאיכותי נועדו לחדור לעומק העץ, וזה גם מה שמקנה לעץ את העמידות שלו. בשל כך, בפעולת הכנת העץ לשימון עלינו לנקות אותו מכל גורם זר, לפתוח את תאי העץ ולוודא שהעץ נמצא במצב הרצוי לספיגת שמן.

איך יודעים אם על הדק יש שאריות של שמן ישן?

אחת הדרכים לדעת אם ישנו גימור או שאריות של שמן ישן על רצפת הדק היא באמצעות צבע הדק. כאשר כל חלקי העץ אפורים סימן שאין שכבת הגנה, שכן אם הייתה שכבת הגנה היה ניתן לראות הבדלים בצבעי הדק: למשל שישנם אזורים שעדיין צבועים ומוגנים לעומת אזורים אפורים. דרך אחרת לוודא אם העץ זקוק להגנה היא על ידי שפיכת מים על העץ. אם המים נספגים בעץ במהירות של כמה שניות בודדות סימן שהעץ אינו מוגן ואין עליו שאריות של שמן, ולהיפך, כאשר העץ מוגן המים לא יספגו.

שני סוגים של חומרי חידוש דק:

ישנה חשיבות רבה לאבחון מצב העץ לפני הכנתו לשימון, כך ניתן להכין אותו על הצד הטוב ביותר. לאחר האבחון מגיע שלב ההכנה עצמו הכולל גם את ניקיון הדק. כיום ישנם שני סוגים של חומרים המועדים לחידוש דק והם:

  • חומר מנקה ומבהיר עץ – מתאים לעץ שהאפיר בשל חשיפה לשמש ולעץ עם כתמים קלים.
  • מסיר גימורים ומנקה עץ – מתאים להסרת שאריות של שמנים, גימורים וחומרי הגנה קודמים ולהסרת כתמים קשים.

ברבים מן החומרים ניתן להשתמש באופן עצמאי ללא הצורך באנשי מקצוע. כל שיש לעשות הוא להצטייד בכל הכלים והאביזרים הנכונים להבריש את החומר לעץ בהתאם להוראות, לשטוף ולהמתין לייבוש. אם אתם מרגישים שזה גדול עליכם תמיד תוכלו להתייעץ עם מומחים לתחום לפני שאתם מתחילים.

חידוש דק - מה צריך ?

חידוש דק , צבע לדק

הכנת הדק

חידוש צבע לדק – עשה זאת בעצמך

כדי להכין את הדק לשימון יש קודם כל לנקות אותו מאבק ולכלוך. בדלי פלסטיק, דללו במים ביחס של 1 ל-10 את חומר הניקוי – מבהיר ומנקה עץ. שפכו כמות של מהנוזל המדולל במים על רצפת הדק ובעזרת מטאטא דקים קשיח עזרו לחומר לחדור לעומק העץ, להסיר כתמים לא רצויים ואת שכבת הצבע/שמן הישנה. תבחינו מיד שרצפת הדק התבהרה והעץ נראה טוב, כאילו שויף במשך שעות.

יש לציין כי חומר כמו מבהיר ומנקה עץ פועל טוב יותר בסביבה לחה. יישומו צריך להיעשות בפעולת קרצוף אחידה עם המטאטא עם כיוון סיבי העץ. מומלץ שעבודת הניקיון לא תתבצע בשעות החמות של היממה ולא תחת שמש ישירה. אם בכל זאת אין ברירה ואתם מבצעים את הניקיון בשעות החמות, הקפידו להרטיב את המשטח במים כדי לשמור על החומר לח במהלך ההמתנה.

שטיפת הדק במים והמתנה לייבוש

לאחר המתנה של חצי שעה לכל היותר עליכם לשטוף את החומר מהדק באמצעות מים בלחץ גבוה. שטפו את כל לוחות העץ ביסודיות רבה עד שכל הלכלוך יישטף מהעץ היטב. לעיתים כדאי לקרצף את המשטח עם מטאטא תוך כדי שטיפה כדי לאפשר למים לבצע את תפקידם בהצלחה. לאחר השטיפה יש להמתין כ- 24 עד 72 שעות לפני יישום השמן, או לחלופין, ליישם על המשטח שמן או חומר הגנה שמיועדים לשימוש על משטחי דק לחים.

שימון הדק

בחירת השמן

בחירת השמן חשובה מאוד לשלב השימון וכדאי מאוד שהשמן שבוחרים יתאים לסוג העץ ממנו הדק מיוצר. לכל עץ יש דרישות שימון משלו ועלינו להיות מודעים אליהן, אלא אם כן אנו בוחרים בחומר שמתאים לשימון והגנה על כל סוגי העצים. כאן הבחירה פחות מורכבת ובאפשרותכם לבחור כל סוג שתרצו, בין אם מדובר בשמן על בסיס מים, בין אם בשמן רגיל, בין אם בצבע שקוף, צבע חצי שקוף או אפילו בצבע אטום.

יישום השמן

את השמן הנבחר יש ליישם באמצעות הוראות היצרן שמופיעות על גב האריזה או בחוברת הנחיות ייעודית שמגיעה עם המוצר. לכל צבע לדק יש הוראות והנחיות שונות שחשוב לשים אליהן לב אם רוצים תוצאות איכותיות. בין ההנחיות יופיעו הוראות היישום עצמן, זמני ייבוש בין השכבות ודגשים שחשובים שיש לדעת הקשורים לאותו סוג חומר באופן ספציפי. את החומר מומלץ ליישם כאשר מזג האוויר אידיאלי: לא חם מדי ולא גשום (כולל צפי לגשם ביומיים שלושה הקרובים למועד היישום). 

בכל מקרה: קיימת חשיבות גדולה ליישום החומר, כל חומר, על עץ שעבר הכנה ופתוח לספוג את השמן שמיושם עליו. 

ייבוש מלא

לאחר יישום השמן יש להמתין לייבוש מלא על מנת ליישם שכבות נוספות כנדרש. ישנם שמנים שאפשר ליישם רק פעם אחת, בעוד שאחרים ידרשו שלוש שכבות לפחות בהתאם למצב העץ. ברוב המקרים ייבוש ראשוני אורך 24 שעות וייבוש סופי יכול לקחת בין 24 ל- 72 שעות. על פעולת חידוש צבע לדק וניקיון יש לחזור בכל עונה או בהתאם למצב הדק. במידה והדק אינו חשוף לשמש בקיץ החם ואתם סוגרים את הפרגולה בחורף ובכך מונעים ממים לפגוע בו, תצטרכו לחדש את הדק רק פעם בשנה ברוב המקרים.

חידוש דק – חשוב לדעת

מומלץ ליישם כמות מדויקת ולא עודפת ולאפשר לכמה שיותר חומר להיספג בעץ. במידה והבחנו לאורך התהליך בשאריות ועודפי צבע בדק יש לנגב אותן. במידה והשכבה הראשונה כבר התייבשה אין טעם למרוח שכבה נוספת שכן אותה שכבה ראשונה תשמש כמחסום מפני מים ונוזלים ותגן על העץ כך שלא תאפשר לשכבה השנייה להיספג כמו שצריך. לכן חשוב מאוד להקפיד על הוראות יישום החומר ולבצע את כל השלבים בזמנים המומלצים.

רצפת דק היא בחירה נהדרת עבור חצרות וגינות. כדי שרצפת הדק תישמר לאורך זמן, תזכה למידת ההגנה הנדרשת ותראה כחדשה יש לתחזק ולנקות אותה. כל עוד שומרים על תחזוקתה לאורך השנים היא תראה נהדר ותגלה עמידות גבוהה בפני פגיעות כאלו ואחרות. 

שמן לדק - אלרם

חסר לך מידע?

רק צריך למלא את הטופס

והצוות שלנו ישמח לתת לך ייעוץ

    חסר לך מידע?

    רק צריך למלא את הטופס

    והצוות שלנו ישמח לתת לך ייעוץ