בכל שימוש ביתי בעץ רצוי להשתמש בלכה לעץ לגימור מושלם. הלכה אוטמת את משטח העץ, הופכת אותו לעמיד יותר בפני שינויי מזג האוויר ומאריכה את חיי החומר. חשוב לבחור לכה איכותית ומקצועית כיוון שהלכה עצמה תספוג את הסביבה ותגן על העץ מפני לכלוך, זעזועים וחומרי ניקוי.

לכה לעץ

עץ הוא חומר המשמש לדברים רבים בענף הבנייה. העץ אהוב מאד בשל המראה והצבע הטבעי שלו; בעיצוב בתים פרטיים, משרדים  או עסקים. רהיטים רבים עשויים מעץ, גדרות ואפילו הרצפה (פרקט). מכיוון שהעץ הוא חומר טבעי ומתכלה, הוא נתון לשינויים באיכות, בצורה ובצבע בשל תנאי סביבה שונים כמו טמפרטורה, גשם או חום קיצוני.

לכה

הלכה מגיעה בתרכובות שונות: על בסיס מים, שמן או מדלל. יש לבחור בלכה הרצויה למשטח אותו אנו רוצים לאטום. אפשר להשתמש בלכות עדינות יותר, למשטחים הנמצאים בתוך הבית, במטבח או באמבטיה. אלו לרוב יהיו על בסיס מים.
כדאי להשתמש בלכות גמישות, על בסיס שמן או מים, למשטחים חיצוניים כיוון שאלו חשופים לתנאי מזג האוויר וצריכים להגן גם מפני רטיבות וסדקים בחומר. בכל מקרה, לפני בחירת הלכה והשימוש בה, מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע.

לכה לפרקט

הרצפה היא המשטח הסופג ביותר בבית. היא צריכה להיות עמידה לזעזועים, לכלוך, שריטות, חומרים כימיים. רצפה עשויה עץ  (פרקט) רגישה יותר לכל אלו ולכן חשוב מאד לאטום אותה  ולהשתמש בלכה המיועדת במיוחד לפרקט ועמידה בעצמה לכל אלו.

סגנון

הלכה היא שכבת הגימור העליונה והסופית של העץ ולכן תשפיע על המראה של הרהיט, המשטח או הרצפה. כדאי מאד לקחת זאת בחשבון כאשר בוחרים לכה ולבחור חומר בסגנון הרצוי. יש לכה הנותנת מראה מבריק או מראה מט, יש לכה שקופה או בצבעים שונים.
העץ והלכה האוטמת אותו הם חומרים בעלי תכונות שונות ומורכבות אשר השימוש בהם ישפיע על מראה הבית, המשרד או העסק ולכן מומלץ להתייעץ ולהשתמש באנשי מקצוע כשהדבר נוגע לטיפול בעץ. טעויות שקורות במהלך הטיפול עלולות להיות בלתי הפיכות ולהרוס את העץ.