הדרכות מקצועיות PRO

איטום גגות – המדריך המלא

אחת הבעיות הנפוצות בחורף היא גגות דולפים והיא נגרמת כתוצאה מגג שלא אטום כראוי. איך אפשר להכין את הגג לחורף? מהם חומרי האיטום שקיימים? איך בוחרים חומר איטום? ומהן הבעיות הנפוצות של סוגי הגגות השונים? כל זאת ועוד במאמר הבא.
איטום גגות

שתפו:

  • alram-icon
  • alram-icon
  • alram-icon

מתי הזמן הנכון לבצע איטום?

 

התזמון הנכון לאיטום הגג הוא אחד הגורמים החשובים שיש לקחת בחשבון. כמו בכל דבר בחיים, הרגע הנכון יכול לעשות הבדל גדול. כדאי מאוד שלא לחכות עד שתראו נזילות או תבחינו בטיפות מים מחלחלות לבית שלכם ביום גשום, מה גם שבעונת החורף המחירים עולים במידה משמעותית הודות לביקוש. לכן מומלץ לבצע איטום במהלך הקיץ חודשי אוגוסט, ספטמבר או בתחילת הסתיו. מלבד מחירים יותר משתלמים, בזמן זה של השנה מזג האוויר נוח, ואין הרבה משקעים, אם בכלל. כתוצאה מכך חומרי האיטום יכולים להתקבע ולהתייצב בזמן ולהפוך להרבה יותר חזקים ויעילים בעונת החורף.

 

מתי נכון לבצע איטום גג?

 

הכנת הגג לאיטום

 

יש המון שיטות לאיטום גגות, ובכל השיטות, הכנת הגג היא אחד השלבים היותר משמעותיים. עבודת הכנה איכותית היא הבסיס לאיטום מוצלח וארוך טווח, וברוב המקרים היא כוללת את השלבים הבאים:

 

  • ניקוי יסודי של הגג הסרת לכלוך, אבק, פסולת, אזוב או מזהמים אחרים שאולי הצטברו עם הזמן ועשויים למנוע מחומרי האיטום להידבק כמו שצריך.
  • הסרת חומרי איטום ישנים – רגע לפני שמתחילים עם האיטום החדש, יש להסיר את חומרי האיטום הישנים, במידה וישנם.
  • פינוי מכשולים – כדי להבטיח את איכות העבודה יש להרים ולפנות אביזרים שונים שעשויים להפריע לאיטום יעיל ורציף של כל הגג כמו למשל דוודים, פתחי אוורור, מרזבים או מזגנים.

 

יישום פריימר אפוקסי בסיס מים על כל משטח ובעיקר על יריעות הינו דבר הכרחי להצמדות טובה של חומר האיטום החדש, בעיקר מריס 250, ולמניעת התנתקות החומר החדש מהמשטח. על ידי ביצוע שלבי הכנה אלו, ניתן לשפר את אורך החיים והיעילות של כל פרויקט איטום, ולהבטיח שהבית יישמר מוגן מפני פגעי מזג האוויר לאורך שנים.

 

חומרי איטום מבית Maris

 

 

יריעות ביטומניות

 

איטום גגות באמצעות יריעות ביטומניות נחשבת לאחת השיטות הנפוצות ביותר, שכן יריעות אלו ידועות בחוזקן ועמידותן לאורך שנים. עם זאת, שכבת האיטום הנוצרת לא אחידה ב-100% ומצריכה לא פעם תיקונים בתפרים וחיבורים שבין היריעות. במידה ורוצים לאטום גג שעליו תשתית יריעות ביטומניות ניתן לעשות זאת באמצעות טכנולוגיית איטום פוליאוריטני מתקדמת המבטיחה איטום לבן, אחיד ללא תפרים וחיבורים הנצמד לגג היצמדות מלאה ובמידת הצורך קל לתיקון. הכנת פני השטח תכלול גם יישום פריימר אפוקסי בסיס מים ומעליו חומר איטום מריס 250 המורכב מ-100% פוליאוריטן. ניתן גם ליישם ישירות חומר איטום מונופלקס, חומר אלסטרומרי, סיליקוני חדיש הנצמד ליריעות ביטומניות ויוצר, כמו הפוליאוריטן, שכבת איטום גמישה ללא חיבורים.

חומרי איטום אקריליים

חומר איטום אקרילי הוא למעשה משחה בצבע לבן שמיושמת במריחה או בהתזה. בחירה זו פחות פופולרית מאחרות מכיוון שחומרים אלו פחות עמידים בפני מים, במיוחד כאשר מדובר בהצטברות של מים במקום אחד ובנטייה שלהם להתפורר בתנאי מזג אוויר קיצוניים כמו בישראל. יתרונם היחיד של חומרים אקריליים הוא צבעם הלבן המשתלב היטב בגג ומחירם הזול. במידה ורוצים לחדש איטום גגות עליו תשתית חומר אקרילי, מומלץ ליישם פריימר אפוקסי בסיס מים ומעליו שכבת איטום פוליאוריטני דוגמת מריס 250. התוצאה תהיה איטום גג חזק, אורך טווח, עמיד בפני מים עומדים ואינו מתפורר בתנאי חום קיצוני.

 

איטום באמצעות זפת חמה

שיטה זו אומנם ישנה אך עדיין נמצאת בשימוש, בעיקר על גגות ישנים שכבר נאטמו בזפת לפני כן, היות ועלותה אטרקטיבית יחסית. עם זאת, יש לקחת בחשבון שאיטום מסוג זה פחות יעיל לאורך זמן ודורש תחזוקה וטיפול כנגד החשיפה לקרני השמש. גם בגגות חדשים נהוג עדיין להשתמש בזפת חם כשכבה מקדימה ליריעות ביטומניות. חשוב לציין כי לאחר ביצוע זפת חם, במידה ויש תקלה, לא ניתן לתקן בחומרים מסוג אחר ומכאן חסרונה הגדול ביותר של השיטה. מאידך, אלרם מציעה את חומר האיטום מונופלקס היברידי אשר ניתן ליישום גם על גגות זפת ובלבד שמדובר בתשתית של זפת ישנה.

 

איטום באמצעות חומרים פוליאוריטנים

חומרים פוליאוריטנים הם המילה האחרונה באיטום גגות ונהוג ליישם אותם לאחר הנחת שכבת יסוד. פוליאוריטן הוא חומר חזק לבן או אפור המתאים לשימוש כמשחה או בהתזה ויתרונותיו הם עמידותו הגבוהה ביותר בפני קרני השמש, עמידות מוחלטת בפני מים למשך שנים עומדים ותהליך שחיקה איטי. חומרים פוליאוריטנים לאיטום הגג לרוב דורשים השקעה כלכלית מעט יותר גבוהה אך עמידותם הופכת את ההשקעה למשתלמת. במידה ובוחרים בשיטה זו, המלצתנו לבחור בחומר המורכב מ-100% פוליאוריטן דוגמת מריס 250, חומר האיטום הפוליאוריטני הנמכר בישראל.

מריס 250 - חומר איטום פוליאוריטני

יריעות PVC או EPDM

בניגוד ליריעות ביטומניות, יריעות אלו אינן מרותכות לגג או מודבקות אליו אלא רק מונחות עליו וכך יוצרות שכבת כיסוי שאוטמת את שטחו. היריעות צבועות בלבן או שחור, מאוד חזקות וגמישות אך יחד עם זאת, העובדה שאינן מוצמדות לגג והן מצע מנותק, הופכת אותן לאמצעי פחות טוב לאיטום גגות בשל הצטברות של מים כשבעת נזילה קשה מאוד לאתר את המיקום המדוייק ולבצע תיקון. הן מאוד עמידות לאורך השנים ומתאימות לכל תשתית אך השימוש בהן פחות נפוץ ביחס ליריעות הביטומניות. גם במקרה זה, במידה ורוצים לאטום גג עם חומר העונה על צורך לאיטום אחיד שנצמד לפני השטח, ניתן ליישם פריימר אפוקסי בסיס מים כהכנה ומעל ליישם מריס 250 כאלטרנטיבה הנוחה והטובה ביותר.

 

על סוגי הגגות והבעיות הנפוצות שלהם:

 

איטום גג רעפים

אחד מסוגי הגגות הנפוצים בארץ ומיוצר מחומרים שונים ביניהם בטון, צפחה, חרס, שינגלס ופלדה מגולוונת. לכל סוג יש את יתרונותיו וחסרונותיו, עם זאת, לרוב עיקר הפגיעה באיטום גג עלולה להתרחש כאשר עולים לבצע פעולות על הגג כמו התקנת דוד שמש, מזגן וכדומה. הליכה על הרעפים יכולה לגרום לנזקים, כמו גם התיישנות החומר שעלולה להוביל לסדקים ושברים. גם תזוזות של המבנה עלולות לגרום לפגיעה באיטום. על מנת לאטום תפרים וסדקים שנוצרו בגגות רעפים ניתן להשתמש במסטיק P50 חזק במיוחד המבוסס פוליאוריטן. P50 בעל עמידות מצוינת בלחות ומים. אינו מפריש חומצה בזמן ההתקשות ולכן אינו גורם קורוזיה, נשאר תמיד גמיש וניתן לצביעה לאחר התקשות.

 

איטום גג בטון

גגות בטון מאוד פופולריים, הם חזקים, יציבים ועמידים בפני מים ופגעי מזג אוויר. אולם לא תמיד הם נבנים בצורה נכונה ולפעמים הגג יכלול שיפועים כתוצאה מכך. כמו כל חומר, בחלוף השנים קיימת סכנת התבלות שעלולה לגרום להיווצרות סדקים ולבעיות מקומיות כתוצאה מהצטברות של מים. את הסדקים ניתן לאטום במסטיק P50 כהכנה לפני שכבת איטום פוליאוריטנית מריס 250.

 

איטום גג איסכורית

גגות איסכורית משמשים למטרות רבות ואם יש להם בעיות באיטום עלולות להיגרם נזילות ודליפות. היות ולרוב הם מחוברים עם ברגים יכול להיות שהדליפה תגיע משם ולכן סביב הברגים רצוי להתקין גומיות או לחלופין לפרוש יריעות מתאימות. ניתן גם ליישם סוגים שונים של חומרי איטום לגגות איסכורית ביניהם חומרי איטום אקריליים, חומרים אפוקסיים בהתזה או במריחה, תלוי בגודל הגג. איסכורית הינה משטח חלק ועליה יש לעשות הכנה עם פריימר אפוקסי בסיס מים ומעל שכבת מריס 250 המותאם באופן מושלם לגגות מסוג זה.

 

איטום גג מתכת

גגות מתכת כוללים סוגים שונים של חומרים כמו למשל אלומיניום, פח, ברזל ועוד. כאשר גגות ממתכת חשופים למים הם עלולים להחליד ולהתבלות ולכן חשוב לוודא שהאיטום שלהם איכותי. כמו כן כשהם לא אטומים הם עלולים להפוך למטרד רעש. ישנן שיטות שונות שמתאימות לאיטום גגות ברזל ביניהן יריעות ביטומניות, חומרים אקריליים וכדומה. גם במקרה זה, תכונותיו המכניות של מריס 250 יקנו את הפתרון הנכון ביותר לגגות מתכת תוך שימוש מקדים עם פריימר אפוקסי בסיס מים.

 

כיצד נתאים בין חומרי האיטום לבין תשתית הגג?

 

בכל עבודת איטום גגות חובה לעבוד על תשתית נקייה מאבק, חומרים מתפוררים, חלקים רופפים. לאחר מכן יש לבחון בקפידה את סוג התשתית העומדת לפנינו. במידה וקיים צורך ביישום פריימר אפוקסי שהינו אוניברסלי ומתאים לכל סוגי המשטחים כולל משטחים חלקים כדוגמת קרמיקה, חומרי איטום ישנים הקיימים על הגג ומשטחים לא יציבים וזאת בכדי לחדור פנימה ולחזק אותם.לאחר מכן, מיישמים חומרי איטום תמיד! במספר שכבות בכדי להגיע לכיסוי מושלם ואחיד תוך הקפדה על פרטי האיטום בגג כגון פתחי ניקוז, מרזבים, תאורה ומעקה. ע”י הכנה מדויקת ואיטום מקדים של פרטים אלו, נגיע לאיטום מושלם העמיד לאורך שנים. על ידי איטום בפוליאוריטנים או פולימרים מתקדמים, ניתן הגיע לאיטום לבן, נקי ואחיד ללא חיבורים ולמעשה, לגג שיכול לשמש אותנו גם בשעות הפנאי.

בתנאי האקלים הקשים בישראל, איטום לבן מבטיח הורדת טמפ’ בתוך הבית. כמו כן, חומרי האיטום המתקדמים של אלרם עמידים בטמפ’ קיצון, אינם מתבקעים בטמפ’ נמוכות ואינם הופכים לדביקים בטמפ’ גבוהות ולכן מצוינים לאקלים הישראלי התובעני.מריס 250 הינו חומר האיטום היחיד בישראל שמורכב מ-100% פוליאוריטן, דבר המבטיח יכולות מכניות יוצאות דופן, עמידות למים עומדים לאורך שנים ללא צורך בשיפועים מיוחדים.

שתפו:

  • alram-icon
  • alram-icon
  • alram-icon

עגלת קניות

icon

עגלת הקניות שלך ריקה

 

משתמש חדש?

יצירת חשבון באתר אלרם