הדרכות מקצועיות PRO

איך לצבוע מתכת – שלבים וחומרים

צביעת מתכת

שתפו:

 • alram-icon
 • alram-icon
 • alram-icon

בעזרת ספריי צבע או מברשת צבע רגילה, תוכלו לרענן בקלות רהיטי מתכת בבית!

 

צביעת מתכת שונה מצביעת סוגי משטחים אחרים, מה גם שזהו חומר שמעט מאתגר לעבוד איתו: צבעים לא נצמדים למשטח מתכת באותה יעילות שבה הם נצמדים לעץ או לטיח, כמו כן המתכת נוטה לחמצון וחלודה. לכן כאשר צובעים מתכת חשוב וחיוני להשתמש בצבע ייעודי למתכת, במיוחד אם אתם רוצים להימנע מהיווצרות חלודה ומבלאי בעתיד.

 

סוגי צבעי מתכת

 

ישנם סוגים שונים של צבעי מתכת אך רובם ככולם נחלקים לצבע נוזלי בפחית צבע או לצבע בתרסיס, על בסיס שמן ועל בסיס מים. עם צבע על בסיס שמן קשה יותר לעבוד אבל התוצאות יחזיקו מעמד לזמן רב יותר. צבעי אקריליק על בסיס מים, יכולים להיות יותר סלחניים באופן כללי, אך מעט מאתגר למצוא אותם בגרסת התרסיס לשימוש חיצוני.

 

למדו עוד על בחירת סוגי צבע ועל השלבים הדרושים כדי להכין את משטח המתכת לצביעה.

 

כיצד עובדים עם ספריי צבע למתכת?

 

ספריי צבע מציע לכם את הדרך הקלה ביותר לצבוע מתכת. הוא שימושי במיוחד עבור מוצרים בעלי קווי מתאר רבים, כמו ריהוט מרפסת, מעקות או גדרות ברזל יצוק. אבל בדרך כלל הגימור לא יהיה חלק ואחיד, כמו שניתן להשיג עם צבע נוזלי ומברשת, ולכן ייתכן שידרשו מספר שכבות כדי להגיע לגימור הרצוי. כאשר משתמשים בספריי צבע חשוב לשמור על החלל מאוורר ולעטות מסכה, קחו בחשבון גם שיכול להיות שתתקשו למצוא ספריי צבע על בסיס מים. את צבע המתכת הנוזלי לוקח יותר זמן ליישם אבל הגימור יהיה חלק ועמיד. במקרה זה, הן הגרסאות על בסיס מים והן על בסיס שמן יהיו זמינות עבורכם באופן נרחב.

 

 

ספריי צבע למתכת

 

הכנת משטח המתכת לצביעה

 

כאשר צובעים מתכת חובה ליישם שכבת פריימר במידה והמתכת אינה ברזלית דוגמת מגולוונת, אבץ, אלומיניום וכו,. אם המתכת ברזלית ניתן ליישם את הצבע על משטח נקי ללא פריימר. אם משטח המתכת נצבע בעבר, תצטרכו להסיר את שכבת הצבע הישנה, חלודה, פסולת, שומן ולכלוך באמצעות נייר זכוכית, פד שיוף או מברשת תיל. גם אם המתכת עדיין חלקה ולא נצבעה מעולם, עדיין תצטרכו לשייף אותה מעט כדי שהפריימר ידבק למשטח. מוצרי השיוף יסייעו גם להחליק את פגמי המתכת.

 

שיקולי בטיחות

 

בכל פעם שאתם עובדים עם מתכת הקפידו להגן על עצמכם. השתמשו במסכה, משקפי מגן וכפפות. כמו כן עבדו באזור מאוורר היטב. בעת ליטוש החלודה עם מכונת שיוף מכנית, השתמשו באטמי אוזניים להגנה על האוזניים שלכם.

 

ציוד וכלים לצביעת מתכת

 

 • סמרטוטים
 • פד וניירות שיוף
 • מסכה
 • משקפי מגן
 • אטמי אוזניים
 • מברשת תיל או מכונת ליטוש
 • מברשת צבע איכותית מזיפים טבעיים (אופציונלי)

 

חומרים

 

צבע למתכת נגד חלודה לבן

הוראות לצביעת מתכת

 

זהו את סוג המתכת

 

מתכות שונות דורשות פריימרים שונים, אז התחילו בזיהוי סוג המתכת שתצבעו. ההבחנה הבסיסית היא בין מתכות ברזליות (על בסיס ברזל) לבין מתכות לא ברזליות. מתכות ברזליות כוללות פלדה, ברזל, וברזל יצוק. מתכות אלו יהיו רגישות לחלודה, מה שככל הנראה תמצאו באזורים שבהם עבודת הצבע הקודמת נסדקה או נשחקה.

 

מתכות לא ברזליות יהיו אלומיניום, נחושת, נירוסטה ואבץ. מתכות אלו ידרשו פריימר שונה מזה המשמש למתכות ברזליות. חלק מהמתכות הברזליות מגולוונות בשכבה חיצונית דקה של אבץ כדי למנוע חלודה, ניתן להתייחס אליהן כאל מתכות לא ברזליות כאשר מגיע הזמן לצבוע.

 

הסירו צבע ישן וחלודה

 

השתמשו במברשת תיל כדי להסיר צבע רופף או מתקלף וכמה שיותר חלודה מעל פני השטח. אם מברשת התיל הידנית אינה פועלת ביעילות, אתם יכולים להשתמש במכונת ליטוש. אם החלודה חדרה עמוק לתוך המשטח, השרו את החפץ במסיר חלודה מתאים ופעלו על פי כל השלבים בהוראות היצרן. נגבו את המשטחים עם מטלית לחה כדי לנקות כל שאריות אבק, פסולת או חלודה שנותרו על המשטח. הסירו שאריות שומן על ידי ניגוב משטח המתכת עם סמרטוט טבול באצטון. הניחו לאצטון להתייבש.

 

עצה

 

הימנעו משימוש במים בעת ניקוי מתכת מכיוון שהמים בלבד אינם מנקים מתכת ביעילות.

 

שייפו את המשטח

 

אם המתכת חלקה או שאין עליה צבע, קחו פד שיוף ושפשו אותה לאורכה. פדים אלו יחרטו קלות את פני המתכת מה שיאפשר לפריימר להידבק בצורה יעילה יותר. אינכם חייבים לבצע שיוף יסודי, אלא אם כן המתכת חלודה בצורה קשה. כאשר מדובר במתכת מגולוונת, שיוף יכול לשחוק את שכבת האבץ ולגרום למתכת להחליד בעתיד.

 

יישמו פריימר על המתכת

 

תמיד מומלץ ליישם פריימר על המתכת לפני הצביעה, שכן הפריימר ימנע מהחלודה להופיע דרך הצבע החדש. פריימר גם יעזור לצבע להיצמד למתכת. אם לא הצלחתם להיפטר מכל החלודה בשלב הקודם, צפו את המתכת בפריימר אבץ מיוחד שנועד לשימוש על משטחים עם חלודה.

 

לאחר שציפיתם את האזור עם הפריימר המיוחד, יישמו שכבה של פריימר לפלדה מצופה אבץ והנו ייעודי למתכת ברזלית או לא ברזלית. קראו את התווית על גב המוצר כדי לוודא שסוג הפריימר שבחרתם אכן מיועד ליישום על משטחי מתכת. השיקול האחרון שנוגע לפריימר הוא בחירת פריימר תואם לצבע שבו ברצונכם להשתמש, שכן ישנם פריימרים על בסיס שמן ופריימרים על בסיס מים.

 

ולבסוף, בדקו היטב את הוראות היצרן שנמצאות על הפריימר, מכיוון שלפריימרים שונים יש זמני ייבוש והתקשות שונים ועליכם לקחת זאת בחשבון אם תרצו ליישם כמה שכבות.

 

יישמו את הצבע

 

אם אתם מתלבטים בין ספריי או פחית צבע, קחו בחשבון שהדרך הקלה ביותר לצבוע מתכת היא להשתמש בספריי צבע. עם זאת, למרות שהצביעה תהיה מהירה יותר, הגימור יהיה פחות מקצועי.

 

נערו את התרסיס מספר פעמים כדי לערבב את הצבע

 

החזיקו את התרסיס במרחק של 15-30 ס”מ ממשטח המתכת. רססו את המשטח בתנועות ארוכות (אל תחזיקו את התרסיס במקום אחד). אם אתם מבחינים בטפטוף מוגזם, נגבו את המשטח והחלו את התהליך מחדש. לקבלת התוצאות הטובות ביותר יש ליישם עד שלוש שכבות דקות של ספריי צבע ולאפשר לצבע להתייבש בין שכבה לשכבה. אם אתם רוצים גימור איכותי יותר, הברישו שכבה של צבע על בסיס שמן באמצעות מברשת צבע. על ידי צביעת משטח המתכת במברשת תוכלו ליצור שכבת צבע עבה ועמידה יותר.

 

צביעת המתכת באמצעות מברשת

 

מערבבים את הצבע לפי הוראות היצרן, אם הצבע מרגיש סמיך מדי ייתכן שיהיה צריך לדלל אותו עם מעט מדלל מינרלי. ברגע שאתם משיגים את העקביות הרצויה, השתמשו במברשת איכותית מזיפים טבעיים כדי ליישם. שכבת צבע דקה.

 

עצה

 

צבע על בסיס שמן יתייבש בצורה חלקה, כך שאינכם צריכים לדאוג מהדפוס שמותירות משיכות המברשת, בעת יישום שכבת צבע דקה עם מברשת צבע איכותית.

 

אפשרו לצבע להתייבש

 

המתכת צריכה להתייבש במשך 36 עד 48 שעות לפני הזזתה. ודאו שהאובייקט נמצא באזור בו אינו יושפע מטמפרטורות קיצוניות או מאור שמש ישיר בעת הייבוש.

 

מתי להיעזר באיש מקצוע?

 

כאשר אתם מתמודדים עם מוצרים ולהם חלודה משמעותית מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע מיומן כדי לראות אם ניתן להציל או לשקם את המתכת לפני הצביעה.

שתפו:

 • alram-icon
 • alram-icon
 • alram-icon

עגלת קניות

icon

עגלת הקניות שלך ריקה

 

משתמש חדש?

יצירת חשבון באתר אלרם